معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران

1399/11/09 21:15


مهرداد جمال ارونقی با اظهار این خبر اعلام کرد: با توجه به سفر معاون اول محترم رییس جمهور به استان هرمزگان و بازدید از بندر و گمرک شهید رجایی بندرعباس و تأکید بر ترخیص کالاهای دپو شده در بنادر و گمرکات کشور، صاحبان «کالاهای اساسی، مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و اجزاء و قطعات یدکی خط تولید» دارای قبض انبار تا تاریخ ۵ مهرماه ۱۳۹۹ که بدلیل عدم امکان اخذ و ارائه کد رهگیری بانک موفق به ترخیص کالاهای اشاره شده ( کالاهای اساسی، مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و اجزاء و قطعات یدکی خط تولید) خود از گمرک نشده اند به قید فوریت نسبت به اعلام مشخصات این کالاها به حوزۀ معاونت امور گمرکی گمرک ایران اقدام نمایند تا وفق تصمیمات اتخاذ شده در این راستا، تمهیدات لازم جهت ترخیص فوری این اقلام به عمل آید.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از صاحبان کالاهای مزبور خواست تا در صورت عدم اظهار این کالاها، در اسرع وقت و ظرف حداکثر دو هفتۀ آینده نسبت به اظهار این اقلام به گمرک اقدام نمایند تا در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص این کالاها تسریع گردد.
ارونقی استفاده از تسهیلات ترخیص اعتباری کالاهای اساسی را از جمله تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص برشمرد و افزود: قبلاً این اجازه داده شده بود تا ۵ قلم کالای اساسی بدون کد رهگیری بانک امکان ترخیص از گمرک داشته باشند لیکن با توجه به اعلام آمادگی بانک مرکزی، صاحبان کالاهای اساسی گروه یک می توانند با رعایت شرایط مربوطه نسبت به اخذ و ارائه اعلامیۀ تأمین ارز اعتباری اقدام و کل کالا را از گمرک ترخیص نمایند.
معاون امور گمرکی گمرک ایران تأکید کرد: درخواست های ارائه شده باید متضمن ۱- موضوع: مصوبات سفر معاون اول محترم ریاست جمهوری؛ ۲- شماره/شماره های ثبت سفارش؛ ۳- شماره سریال (کوتاژ اظهارنامه)؛ ۴- نام کالا؛ ۵- گروه کالایی: مثلاً ۱ و ۲۱ ، ۲۲ و ۲۳ و... ؛ ۶- ارزش کالا؛ ۷- نام و  شرکت: تولیدی/بازرگانی؛ ۸- تاریخ قبض انبار (تاریخ تخلیه کالا) باشد.

ارونقی از تمامی صاحبان کالاهای مذکور خواست درخواست های ارائه شده صرفاً درچارچوب (کالاهای اساسی، مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و اجزاء و قطعات یدکی خط تولید ) بوده و از مراجعه حضوری به دفاتر ستادی گمرک ایران از جمله دفتر واردات خودداری نمایند. بدین منظور لازم است درخواستهای مربوطه در بستر اتوماسیون اداری ثبت و یا از طریق فاکس به شمارۀ 02188756468 حوزه معاونت فنی و امور گمرکی گمرک ایران نمابر شده و در صورت نیاز از طریق شماره 02188501435 تأییدیۀ نمابر اخذ شود.

معاون فنی گمرک ایران در خاتمه اظهار کرد: با توجه به اینکه درخواست های واصله جهت اقدامات بعدی از جمله تشخیص اولویت و اعلام به بانک مرکزی جهت ادامه فرآیندهای مربوطه، ظرف همان روز از سوی گمرک ایران به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال خواهد شد ، لازم است در ارسال درخواست با رعایت موارد اشاره شده تسریع گردد.